Esileht » Muljed ja mõlgutused » Lugemisaasta 2014-2015

Lugemisaasta 2014-2015

Augusti lõpu seisuga on sel lugemisaastal kirjas 112 raamatut. Üsna suur osa neist olid sellised, mida loen kindlasti tulevikus uuesti, sh mitmed, mis panid vaimustusest hüppama. Eelmise aastaga võrreldes oli “saak” 13 nimetuse võrra suurem, mis võiks olla põhjus rõõmustamiseks, kuid tegelikult on söönud palju närvirakke mõttetult numbrite pärast muretsedes. Soovitan kõigil hoiduda numbriliste eesmärkide seadmisest, kus iganes võimalik. Pikki artikleid ega filme ma seekord ei arvestanud ja filme vaatasin ka oluliselt vähem kui eelmisel aastal. Audioraamatuid kuulasin samuti vähem, mis tuli ainult kasuks, sest lugedes jääb mul rohkem meelde ja keskendumine on parem.  See-eest lugesin tohututes kogustes õhukesi lasteraamatuid, mis meeldivalt kiiresti nimekirja kasvatasid. Kuigi kõik toredad (lasteraamatud on ka täiskasvanutele vahel praktilisemad ja uue pilguga lugedes huvitavamad kui nii mõnigi täiskasvanuile suunatud raamatuhakatis ning enne lastele raamatute kinkimist on igati vastutustundlik need enne ise läbi lugeda), tekitas stressi mõte, et kas ikka tuleb sada täis ja et number nimekirja lõpus ei saa adekvaatne. Samas lugesin päris palju raamatuid, mis võtsid mitu kuud aega ja oli ka kuid, mil lugesin pakkide viisi pakse raamatuid.

Märkimisväärne osa sel aastal loetust on pärit Paavli kaltsukast, kust on vaid üks kord õnnestunud lahkuda ilma kotitäie raamatuteta. Keskmiselt kulub ühele Paavlikäigule 3h. Unistasin kunagi oma raamatukogust, mille jaoks oleks tore saada kusagilt suurtes kogustes häid kasutatud raamatuid vaid sentide eest (nagu Amazon, kuid ilma krediitkaardita). Tallinnasse kolides sain teada, et selline koht ongi olemas. Nende valik on minu seal käimiste aja jooksul muutunud, näiteks varasemat mitmekesist kokaraamatute rida ei ole enam ja väärtkirjanduse leidmine on harvemaks jäänud, kuid midagi olen ikkagi alati leidnud. Eriti lasteraamatuid on seal igale maitsele olnud, hinnaga alates 10 sendist.

Sel aastal taasavastasin juturaamatute lugemise võlu, järgmisel aastal tahan neid rohkem lugeda. Keskkoolis meeldis mulle kohustuslik kirjandus väga ja lisaks lugesin palju ajaviitekirjandust, kuid hiljem olen lugenud peamiselt aimekirjandust. Mis on olnud teie lemmikud juturaamatud, mis on positiivses mõttes sügava mulje jätnud? Soojad, naljakad ja lootusrikka lõpuga?

Väike statistika sellest lugemisaastast ja soovitusi.

Septembris pole kirjas ühtegi nimetust. Tõenäoliselt mõne raamatu ikka lugesin, kuid keskendusin sel ajal rohkem käsitööle.

oktoober 5

november-detsember 5

jaanuar 11

veebruar 7

märts 8

aprill 7

mai 6

mai-juuni 3

juuni 14

juuli 16

juuli-august 3

august 27

Soovitused

Juturaamatud

*Minu kõige lemmikum jutukas, värskelt ilmunud: The Rosie Effect. Naljakas ja soe. Rohkem kui 400-l leheküljel on nii palju kirjut seltskonda ja tegevust, et kaasaelamist jagub äärmiselt erineva maailmavaatega inimestele. Lugu sellest, kuidas aspergerlike joontega mees valmistub isaduseks. Selle raamatu kohta on mul nii mõndagi arvata, võibolla jõuan kunagi kirjutamiseni ka. See on tegelikult teine osa, järg raamatule The Rosie Project, mis on ka tore ja tausta tundmise mõttes kasulik lugeda, kuid Effect on minu meelest parem.

*Cecelia Ahern, If You Could See Me Now (korduslugemine). If You Could See Me Now on minu meelest Cecelia kõige parem raamat. Selle minategelane on kujuteldav sõber, kes tuleb alguses ühe väikese poisi juurde, kuid avastab, et on seal hoopis poisi tädi jaoks, kes peab teda reaalseks inimeseks.  Autor on öelnud, et tema kirjutab selleks, et pakkuda lugejatele reaalelust põgenemise võimalust näiteks lennureisi ajal, ilma mingi sügavama tagamõtteta. Ja tema raamatutes on kohati ebarealistlikult muinasjutulised tegelased. Kuid samal ajal esineb tema raamatutes väga noore ajaviitekirjaniku kohta ebaloomulikult sügavaid teemasid, mis panevad vastuvõtlikuma lugeja vaheldumisi naerma ja nutma ja imestama, et kust ta küll teab selliseid asju. Mulle meeldib tema raamatute juures, et loo lõpuks justkui ei ole tegelaste elus objektiivselt suurt midagi muutunud ja samas on kõik muutunud nende suhtumise uuenemise tõttu. Kui tavaliselt tundub (või mulle on vähese ajaviitekirjanduse lugemusega selline mulje jäänud), et lood arenevad seeläbi, et tegelastega juhtub igasugu raputavaid sündmusi ja õnn lennutab neid igas suunas, siis Cecelia raamatutes areneb lugu nõndamööda, kuidas tegelased julgevad otsa vaadata asjaoludele, mida nad on eitanud ja ennast nende asjaolude suhtes ümber paigutavad. Ülalmainitud Rosie raamatutes on naispeategelase osas vastupidi – igasuguseid asju juhtub, kuid lõpuks on ta ikka pea sama tobe kui alguses. Ja kuigi lugeja saab teada, mis on need asjaolud, mida Rosie on eitanud või valesti tõlgendanud, ei muutu tema enda suhtumine neisse oluliselt. Rosie raamatud on rohkem seda tüüpi, mida inglise keeles nimetatakse smart, kuid Rosie ei arene kahe raamatu ja veidi vähem kui 800 lehekülje jooksul sajandikkugi sellest, mis Elizabeth ühe õhema raamatu ja palju vähemate sündmuste jooksul. Selle eest Rosie aspergerlik mees Don areneb iga päev ülehelikiirusel – tobeda naise armastamine ja temaga elamine kasvatab väga efektiivselt.

Koduõpe

Karen Andreola, Lessons at Blackberry Inn (ilus raamat ühe pere elust Charlotte Masoni koduõppega, lasteraamat täiskasvanutele)

Karen Andreola, Pocketful of Pinecones. Nature Study with the Gentle Art of Learning

Karen Andreola, A Charlotte Mason Companion (väga põhjalik ja hea raamat)

Charlotte Mason, Home Education

Kodu ja pere

Susan Schaeffer Macaulay, For the Family`s Sake (üks parimaid raamatuid kodust ja perest, mida lugenud olen)

Gregory K. Popcak, For Better… Forever! A Catholic Guide to Lifelong Marriage

Gregory K. ja Lisa Popcak, Parenting with Grace. The Catholic Parents` Guide to Raising (Almost) Perfect Children, 2nd ed

Gregory K. ja Lisa Popcak, Just Married. The Catholic Guide to Surviving and Thriving in the First Five Years of Marriage. Avastasin Popcakid sel aastal ja asusin fänniks. Kõik nende raamatud, mida siiani lugenud olen, on väga head olnud. Paar tükki on veel pooleli. Loetavuse osas kipub olema nii, et kui Greg üksi kirjutab, siis tal on hästi palju öelda ja tahaks selle kõik ikka öeldud saada, mistõttu tekstist enda läbi närimine võtab aega ja kannatlikkust (kuid on seda väärt) ja kui nad koos Lisaga kirjutavad, siis saavad olulised asjad kuidagi kiiremini, lihtsamini ja soojema tooniga öeldud. Kuigi raamatud on suuresti samal teemal, ei korda nad sisus ennast oluliselt.

Emily Stimpson, These Beautiful Bones. An Everyday Theology of the Body (Superhea! Kehateoloogia väljaspool magamistuba)

Laura Kelly Fanucci, Everyday Sacrament. The Messy Grace of Parenting (väga ilus raamat ühe naise emaks kasvamisest sakramentide pilgu läbi)

Michelle ja Jim Bob Duggar, A Love that Multiplies. An Up-Close View of How They Make It Work (väga inspireeriv ja praktiliste näpunäidetega)

Mary Ostyn, A Sane Woman`s Guide to Raising a Large Family

Mary Ostyn, Forever Mom. What to Expect When You`re Adopting

Bob Schultz, Boyhood and Beyond. Practical Wisdom for Becoming a Man (isadele ja poegadele koos lugemiseks)

Usuelu

James Martin, My Life with the Saints (inimlik ja isiklik lähenemine)

First Bible Stories (Marks and Spencer) (ilus)

Scott Hahn, Reasons to Believe. How to Understand, Explain and Defend the Catholic Faith

Lisa M. Hendey, A Book of Saints for Catholic Moms. 52 Companions for Your Heart, Mind, Body and Soul

Anthony Esolen, Reclaiming Catholic Social Teaching. A Defense of the Church`s True Teachings on Marriage, Family and the State

Memuaarid

Frank B. Gilbreth, Jr., Ernestine Gilbreth Carey, Cheaper by the Dozen (Pööraselt naljakas ja palju ideid koduõppeks. Samanimeline film on täielikult muudetud sisuga ja originaali hale vari)

Frank B. Gilbreth, Jr., Ernestine Gilbreth, Belles on Their Toes (Cheaper by the Dozen`i järg, väga lõbus)

Maria Augusta Trapp, The Story of the Trapp Family Singers. The Story that Inspired the Sound of Music

Martin Kirby, No Going Back. Journey to Mother`s Garden (huvitav lugu inglise perest, kes kolis Hispaaniasse)

Laura Ingalls Wilder, On the Way Home. The Diary of A Trip from South Dakota to Mansfield, Missouri, in 1894. (Laura päevik reisist lapsepõlvekodust tulevasse koju, koos tema tütre Rose`i meenutustega)

Laura Ingalls Wilder, West from Home. Letters of Laura Ingalls Wilder, San Francisco, 1915.

Toit

Douglas Graham, 80/10/10 dieet. Parem tervis toortoidu abil

Karen Ranzi, Creating Healthy Children Through Attachment Parenting and Raw Foods. Õnnestus laenata ja praegu pooleli. Ootamatult mahukas ja mitmekülgne. Nii mõneski valdkonnas inspiratsiooni ja näpunäiteid pakkuv metsapoolse lähenemisega peredele, kuid loetav ainult neile, kes suudavad mööda vaadata suhtumisest, et igas valdkonnas on ainult üks õige tee (mis vähemalt esimeses veerandis tugev on) ja sõeluda endale sobiva välja.  

Lasteraamatud

James Herriot`s Cat Stories

Tasha Tudor, A Time to Keep. The Tasha Tudor Book of Holidays (imeilus)

Layn Marlow, Hurry Up, Slow Down

Carole Lexa Schaefer ja Vanessa Cabban, Down in the Woods at Sleepytime

Paeony Lewis ja Penny Ives, I`ll Always Love You

M. Christina Butler ja Tina Macnaughton, One Snowy Night

Jonathan Emmett ja Rebecca Harry, Ruby Flew Too!

Kim Lewis, Little Baa (väga ilusad suured pildid. Kavatsen seda kasutada joonistamise õppimiseks:))

Shirley Barber, Martha B. Rabbit and Daphne the Forgetful Duck

Julia Donaldson ja A. Scheffler, The Snail and the Whale (ilus kõvade lehtedega raamat vaala ja teo reisist ja vaalade päästmisest, loo poolest sobib rohkem eel- ja algkooliaealistele)

Enid Blyton, The Children of Willow Farm (õpetlik talupidamisest)

Enid Blyton, The Enchanted Wood

Enid Blyton, The Folk of the Faraway Tree

Avastasin Enid Blytoni sel aastal ja lugesin üsna palju tema raamatuid. Kokkuvõtlikult on minu hinnang selline: Enchanted Wood ja Faraway Tree on tore sari muinasjutusõpradele, Famous Five ühekordseks lugemiseks sobiv sari noortele detektiivilugude austajatele, Secret Seven sari on ilmselt mõeldud algkooliealistele, kuid minu meelest ei kõlba eriti kellelegi (kvaliteet on väga palju madalam kui Famous Five sarjal). The Children of Willow Farm on samuti osa sarjast, kuid ma pole selle teisi osasid lugenud. See on äärest ääreni täis huvitavaid teadmisi taluelust, kuid lastele lugemise osas seda tüüpi, mida Charlotte Mason nimetab goody-goody ja soovitab mitte lugeda – kõik lapsed on kogu aeg väga tublid, viisakad ja abivalmid ja kusagil ei ole pisimatki tüliraasu, pahastest vanematest rääkimata. Taluhuvilistele võib aga inspireeriv olla.

Lasteraamatute autoritest avastasin sel aastal veel: Shirley Hughes ja Molly Brett kõige väiksematele, Michael Morpurgo nooremale koolieale, Joyce Lankester Brisley (Milly-Molly-Mandy sari) 4-5-aastastele. Viimane on samuti goody-goody, kuid noorema sihtgrupiga kuidagi sobivam ja väga ilusate detailsete must-valgete piltidega.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s