Esileht » Muljed ja mõlgutused » Ja suvest sai sügis

Ja suvest sai sügis

Olen nüüd umbes kuu aega osaajaga Tallinnas elanud. Kui varem mõtlesin, et kus mu järgmine kodu on, siis ühe variandina oli Tallinn kogu aeg arvel, kuid tundus, et see on nii kole, hall, tolmune, mürarikas koht elamiseks ja kindlasti hakkab siin elamine ahistav tunduma. Siiani ei ole seda siiski juhtunud. Pikemalt uusi kohti avastama pole veel jõudnud, kuid igapäevased käigud teen ilma kaardita ja osad käigud saavad isegi iga kord erinevat teed mööda minnes tehtud. Mujal elades ja Tallinnas vaid külas käies oli pea alati kaart näpus.
On juba juhtunud ka seda, et keegi tuleb poes juurde ja rõõmustab, et koduõpe nii tore asi on ja hästi läheb. Ja mina mõtlen tükk aega pingsalt, et kust ma seda inimest tean, sest ta oli nii palju muutunud. Ikka välja mõtlesin enne kohtumise lõppu:) Või seda, et sorteerin linna parimas kasutatud asjade poes raamatuid ja mõtlen, et läheduses telefoniga rääkiv inimene kõlab kuidagi väga tuttavalt. Selgus, et oli hõimlane, kes parajasti rääkis telefonis teise hõimlasega, kelle lapsi ma olin just hoidnud. Või seda, et lähen sündmusele, kus loodan näha hästi palju tuttavaid, kellest kedagi tegelikult ei näinud, kuid nägin hoopis inimest, keda ei osanud oodata. Või et teisel sündmusel nägin inimesi, keda poleks unes ka osanud arvata, et võiks seal kohata. Kokkuvõttes, Tartus polnud linnas käimine pooltki nii põnev. Loengus käin ka jälle. Elu on hea, kui saab loengus käia.

Suvi möödus vaikselt. Esimest korda üheksa aasta jooksul jäid koduõppe suvepäevad osalejate vähesuse tõttu ära. Plaanitud paljudele kokkutulekutele ja festivalidele ma ei jõudnud. Kuumusega istusin toas ja kudusin ning joonistasin kudumiseks mustreid ümber. Vihmaga istusin toas ja kudusin ning joonistasin mustreid. Aeda see suvi ei pidanudki. Esimest korda rohkem kui kümne aasta jooksul ei olnud kevadel sellist tunnet, et kui ma nüüd kohe aeda külvama ja rohima ei saa, siis jääb maailm seisma.

Augustist olin siiski maal. Kuidagi märkamatult tuli sügis sel aastal. Suve esimesel poolel oli hirm, et sügis tuleb liiga ruttu ja püüdsin suvest kinni hoida, kuid tegelikuks sügise alguseks ei olnud enam seda tunnet, et vähe suve on olnud. Kuumus teeb viimastel aastatel suvearmastusse omad korrektuurid. Hea oli see, et sääski oli minimaalselt.

Augusti alguses abiellus mu õde, oktoobri alguses vend:) Ilusad pulmad olid.

Septembris kudusin ühe teise inimese vaiba lõpuni ja sellega taastus kaltsuvaibasõltuvus täie hooga. Vaiba lõpetamisel alustasin kohe uut vaipa ja kudusin kena päikeselise pühapäevase pärastlõunaga 2/3 vaibast valmis. Järgmisel nädalavahetusel lõpetasin selle ja nüüd on teisest vaibast 2/3 valmis. Andke mulle lõimega teljed, paar suurt kotti kangaribasid, köetav ruum, kausitäis kohalikke õunu ja taustaks arvuti lõppematu audiovestluste koguga huvitavatel teemadel ja ma olen õnnelik. See ongi minu ettekujutus paradiisist. Sellest välja tulemine on suur viga. Kahjuks vahel ma siiski teen seda. Kui Sul on midagi sarnast, siis püsi seal ja ära nina välja pista.

HOIATUS! Kui Sul on kõigest kooseluseadust puudutavast juba kõrini, siis mine tee nüüd omale soe tee ja võta hea raamat ette või veeda hubane õhtu lähedastega.

Või loe oktoobri Sensast minu artiklit, kuidas pärast koolide lõpetamist edasi õppida.

Siinkohal võid selle postituse lõppenuks lugeda.
Kui veel ei ole kõrini, siis võid edasi lugeda.

tumblr_mo2xbk8JUK1st5lhmo1_1280 Paul Jarvis unsplash com

tumblr_mzzqxabKjH1st5lhmo1_1280 Vee-O unsplash com

dreamstimefree_22253
(Piltide allikad unsplash.com ja dreamstime.com)

HOIATUS 2! Kui Sa oled veel siin, oled kooseluseaduse tulihingeline pooldaja ja Su päev ei ole just eriti rõõmsalt läinud, siis oma närvide säästmiseks mine loe midagi muud. Kui Sa siiski loed edasi ja soovid minu arvamustest midagi arvata, siis tee seda oma isiklikus blogis.

angel..

Siiani ma ei ole kooseluseaduse teemal kusagil sõna võtnud, sest pole osanud midagi mõistlikku öelda olukorras, kus tundub, et suur osa inimesi on minetanud igasuguse iseseisva mõtlemise võime ja püüavad parves lennata, kuhu meedia vm grupid suunavad. Usun, et päris aktivistid minu blogi ei loegi ja enamusel lugejatel on sellest tegelikult kas üsna ükskõik või püüavad lihtsalt sõprade eeskujul pealiskaudselt lainega kaasa minnes millelegi heale ebamääraselt toetust avaldada nagu virtuaalsetes võrgustikes tuhandele asjale korraga tähelepanu jagades asi sageli käib. Tahan lihtsalt tähelepanu juhtida (ja kui Sa kõigi hoiatuste peale ikka veel siin oled ja teisiti arvad, siis oled oma õhtu rikkumises ise süüdi), et
1) meedia ei ole adekvaatne infoallikas. Tõenäoliselt ei ole kunagi olnud ega saa kardetavasti ka kunagi olema. Palju aastaid tagasi mulle tundus, et Eestis on kahte sorti ajalehti: hulk pahnalehti ja Postimees, kus kirjutavad intelligentsemad inimesed. Aga see oli tõesti ammu ja võis ka olla juba siis illusioon mu teismelise ajus. Olles vahepeal aastaid hoidunud regulaarselt ajalehtede lugemisest, vaatasin pühapäeva õhtul pärast meeleavaldusel käimist, mis Postimehes sellest kirjutatakse. Ja kohal olnuna ning sel lehel pealkirju ja uudiseid lugenuna võin julgelt järeldada, et vähemalt sel teemal ei ole Postimees adekvaatne infoallikas. Millest ma omakorda järeldan, et pole mingit alust uskuda, et see ühelgi teisel teemal adekvaatne võiks olla. Millest omakorda järeldub – pole mõtet seda üldse lugeda;
2) kui Sa oled üldse kunagi oma lapsi sugulaste või sõpradega kuhugi saatnud või tead kedagi, kes on seda teinud, siis natukese mõtlemise järel võiks meenuda, et keegi ei tundnud huvi, kas need lapsed on ka nende sugulaste-sõprade omad või nende poolt lapsendatud. Isegi notariaalset luba lapsi nende isikutega kuhugi saata tõenäoliselt ei küsitud. Kui mõnel osapoolel just riigist lahkumise keeldu vms polnud. Raskematel juhtudel nagu välismaale reisimine piisab vanema kirjalikust loast. Kergematel juhtudel nagu lasteaiast-koolist ära toomine või kuhugi viimine piisab, et kasvataja/õpetaja isikut nägupidi teab või vanem on ette helistanud (misjärel isik saab tuttavaks) või et laps isiku tuttavaks tunnistab;
3) kui inimesel on laps(ed) ja ta leiab omale uue elukaaslase või abikaasa, kuid teine bioloogiline vanem ei ole surnud/vangis/muidu igati vastutusvõimetu ja lapse läheduses ebasoovitav isik, kellelt on vanemlikud õigused ära võetud, siis puudub igasugune reaalne põhjus, miks kõnealuseid lapsi lapsendada oleks vaja. Kui vanem leiab omale uue partneri, siis see ei muuda lapse vanemate fakti. Olukorras, kus ühte vanemat (näiliselt) lihtsalt ei ole, sest laps on katseklaasis tehtud või arengumaalt renditud üsast ostetud, siis on lapsendamine ehk vajalik, kuid väljaspool antud perekonda. Sest
4) üsa rentimine ja laste kui tarbimisobjektide tootmine ei ole kunagi olnud ja ei saa kunagi olema normaalne vanemlik käitumine ning on minu hinnangul piisav põhjus uurimaks, kas need inimesed on üldse sobivad lapse kasvatamiseks. Nagu keegi facebookis kommenteeris, võtku omale lemmikloom, kui tahavad kedagi hooldada ja hellitada.
5) kui kunagi eelnõu algusaegadel oli juttu, et see seadus on väga vajalik (paljudele samasoolistele) paaridele, kes faktiliselt elavad koos, kuid ei ole oma kooselu registreerinud, et kaitsta nõrgemat poolt faktilise kooselu lõppedes, siis see osa sai kiiresti välja jäetud ja selliseid paare see mitte kuidagi enam ei puuduta. Igal juhul on vajalik registreerimine ja loogika ütleb, et kui inimesed ei ole siiani ennast perekonnaseisuametis registreerinud, siis mingi notari juurde nad selleks ka ei lähe;
6) abiellumine ei tähenda tuhandete eurode ja sadade külalistega pulma. Ei kiriklikul ega tsiviilabielul. Abielluda saab täiesti ilma külalisteta, taaskasutatud poest leitud või sõbral kingituseks teha lastud kleidis ja ülikonnas, ainult registreerimistasu eest. Ja pidu võib korraldada ka aastaid hiljem, misiganes põhjendusega. Isegi kohvilauda ei pea tegema, kui ei taha, võib registreerimiselt otse mesinädalatele suunduda. Notar tahab ka palka saada ja riik omad lõivud, nii et see ei tule ilmselt odavam kui perekonnaseisuametis. Seega veelkord, kooselu registreerimine ei ole mingi alternatiiv abiellumisele.

7) kui kusagil silmnähtavalt levib sotsiaalne kampaania, siis tuleb kasuks natukenegi mõelda, millega on tegemist ja mis argumendid on, kas need argumendid miskit otsa pidigi reaalsusega kooskõlas on, kuidas kampaania põhihüüdlaused üldse nendesse argumentidesse puutuvad ja kuidas diskussioon käib. Antud juhul ei pea mitte ükski argument vett, diskussioon puudub täiesti (on ainult pooldajate arvamus ja vale arvamus, mis on pea kuritegelik), põhilised hüüdlaused ei ole põhiliste argumentidega kuidagi seotud (armastuse ega inimeste hindamisega ei ole kooseluseadusel midagi pistmist) ning info levib peameedias ainult valede, moonutuste, maha vaikimiste ja kirbust elevantide tegemise läbi. Kui tuhatkonna inimese kogunemisel on kaks inimest muude kavatsustega ja suurima ajalehe peauudis keskendub täielikult neile kahele ja tuhatkonna (mis on vähendatud poole võrra) kohta üldse millegi leidmiseks tuleb tükk aega lehte alla kerida, siis on igal juhul kirbust elevant tehtud ja võib öelda, et ajakirjandus, mis peaks vahendama adekvaatset infot toimuvast, on konkreetse autori või toimetaja või lehe omaniku isiklik häälekandja.  Kurb on, kui mõistlikud inimesed oma mõttetegevuse peatavad ja valimatult asjasse süvenemata propagandat levitavad ja selle ümber jahuvad.

Joko
Minu ema koer pisikesena. On ju armas:)

Kui Sa oled selle kõik nüüd läbi lugenud ja ikka hingad veel ja tahaks isegi rohkem sel teemal lugeda, siis siin on mõned viited headele postitustele:)

Leidsin täna ühe toreda blogi, kus on alustatud postituste sarja pealkirjaga Catholics do what? 31 days to understanding Catholic church`s teachings on sex and marriage. Selles on alustuseks praegu kuus postitust, kõik väärt lugemist. Neile, kes on ehk lugenud kusagilt ennatlikke arvamusi nagu hakkaks katoliku kirik oma suhtumisi ümber vaatama.  Ja muidu huvilistele.

1. Sissejuhatus
http://www.mamaneedscoffee.com/2014/10/catholics-do-what-31-days-to.html
2. Milleks abielu on? Sellest, kuidas inimesed räägivad abielust rääkides tegelikult erinevatest asjadest.
http://www.mamaneedscoffee.com/2014/10/what-is-marriage-for.html
(nr 3 ma praegu ei leia)
4. Miks gei-abielu olla ei saa?
http://www.mamaneedscoffee.com/2014/10/why-no-gay-marriage.html
5. Kunstlikust viljastamisest
http://www.mamaneedscoffee.com/2014/10/vatican-roulette-and-ivf-whats-deal.html
6. Miks katoliiklastel palju lapsi on?
http://www.mamaneedscoffee.com/2014/10/look-no-hands-why-do-catholics-have-so.html
Eriti tore lõik sellest:
And why do we have more children than the average family? Ding ding ding, I’ll take patriarchal oppression and denied access to contraception for a thousand, Alex.

Oh, wait, nope, that’s actually not the reason. Want to know the real reason Catholics have more kids?

Come closer.

Closer.

Okay, are you ready for this?

It’s because we like them.

Like we actually full on appreciate small humans and think the world would be a better place with more of them around. Isn’t that bizarre?

Eestist ka
http://okkalisedarutlused.wordpress.com/2014/10/06/ei-saa-mitte-vaiki-olla/
Asjadest, mis karjuvad tähelepanu järele, kuid mis millegipärast ei saa pooltki nii palju tähelepanu ja meediakampaaniat kui kooseluseadus. Kommentaarid on samuti väärt lugemist.

http://okkalisedarutlused.wordpress.com/2014/10/04/valus-ja-habi-on/
samal teemal
Sealt kommentaaridest üks jupp:
…Jama on selles, et Eesti on vägagi suuremaid, tähtsamaid ja kriitilisemaid probleeme, mis vajaksid lahendamist, kui kooseluseaduse muudatus. LGBT inimestel ei ole Eestis hullu midagi ja me saame normaalselt elatud.
Kui mina otsustan oma naisest elukaaslasega abielluda, siis me saame seda väga edukalt Rootsis teha ja kui me käsikäes kohvikusse lähme, siis keegi ei sõima meid…

Hiljem lisatud linke:

https://priitsibul.wordpress.com/2014/10/07/kooseluseaduse-ule-peab-otsustama-rahvas/

https://priitsibul.wordpress.com/2014/08/28/kas-lasteaedades-ja-koolides-saavad-tootada-inimesed-kes-ei-pea-samasooliste-kooselu-oigeks/

Meedia kallutatusest
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/erri-eetikanounik-pulleritsu-kirjast-ajakirjanik-vahendab-infot-mitte-ei-tegele-aktiivselt-uhe-voi-teise-seisukoha-propageerimisega?id=69899515

Kokkuvõttes, mina leian, et kooseluseaduse eelnõu ei ole õige asi ja eriti vale on see lauskampaania, mis selle ümber infosõja reeglite kohaselt ehitatud on. Nagu näha ülalolevast kommentaarist, ei pea isegi kõik geid seda vajalikuks ja hästi korraldatud asjaks.

Huh, hakkas küll natuke kergem kirja panemisest.

Kuula oma südant hästi vaikselt

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s