Esileht » Koduloomine » Eluviis » Kodu õnnistamisest ja aastaringist

Kodu õnnistamisest ja aastaringist

Peagi algava Elu toetava kodu töötubade sarja kahel nädalavahetusel tulevad juhendama Liisa ja Ahto Kaasik. Natuke neist lähemalt:)

Liisa ja Ahto Kaasik kohtusid Kiigeoru hiies. Nende ühise elu koosloomine abielupaarina algas 4 aastat tagasi. Maarahva tavade kohase pulma kohta kirjutas Maaleht: http://maaleht.delfi.ee/news/uudised/elu/ahto-ja-liisa-abiellusid-maarahva-moodi.d?id=32137009
Nende perre on sündinud kaks poega, kes said nimed maarahva nimetavade kohaselt loodusennete järgi. Mõlemale lapsele korraldati varrupidu. Meie peretavades on olulisel kohal rahvakalendri pühad. Enne Ahtoga kohtumist töötas õigusteaduse haridusega Liisa juristina Tartu Linnavalitsuses. „Abieluaastad ja emakssaamine on minu maailmataju ja väärtushinnanguid olulisel määral ümber vorminud“, ütleb Liisa. Oma naiseks kasvamise loost on Liisa andnud intervjuu jõulukuu ajakirjale Sensa, mida saab lugeda siit: http://maavald.ee/uudised.html?rubriik=105&id=5076&op=lugu

Kodu õnnistamise ja aastaringi teema kohta tutvustuseks kirjutab looduslike pühapaikade, rahvakalendri ja rahvausundi uurija ja tutvustaja Ahto Kaasik nii:

Kodu õnnistamine
Mis on kodu? Keha on kodu meie hingele, suhe on kodu perekonnale, keel ja meel koduks rahvale. Ja samavõrd on kodu aineline, olles koda, kodukoht, kodumaa, maa ja ilmaruum, mille asukad oleme.

Õnnistus loob ja toob õnne. Aga mis on õnn? Meie keelt, vanasõnu, regilaule ja pärimust uurides selgub, et õnn on suur tundmatu, mida igayks tunneb omal kombel. Igalyhel on oma õnn ning yhe õnn võib olla teise õnnetus.

Pea kõik meie elu- ja aastaringi põliste tähtpäevade tavad ja taiad on mõeldud õnne ja õnnistuse loomiseks ning õnnetuse tõrjumiseks. Seejuures on maailmavaate ja eluhoiaku kysimus, kas keskenduda heale või halvale. Kas tuld syydates loome valgust, või tõrjume pimedust? Kas esivanemate tavasid järgides loome head, või tõrjume kurja? Usun, et keskenduda tuleb ning oma vaimujõud tuleb anda sellele, mida soovime, mitte sellele, mida soovime vältida.

Aastaring ja peretraditsioonid
Igas peres tekivad ajapikku oma tavad, mis tugevdavad peresidemeid, kasvatavad elumõnu ning loovad turvatunnet. Vahest kestavad tavad yle põlvkondade ning saavad omaks kylale, suguvõsale, rahvale ning rahvastele.

Meie rahvakalender on looduskalender, mis järgib tundlikult looduse muutumist aastaringis. See on korraga nii põliste tavade kui ka teadmiste kogum. Oleme osa loodusest ning aastaringi lõppematu veeremine mõjutab meid lakkamatult. Jõulud, liugu- ehk vastlapäev, munapyha, jaani- ehk leedopäev jpt põlised pyhad ja tähtpäevad tähistavad looduses toimuvat. Nende igavikuliste, kuid samas käegakatsutavate muutuste märkamine ja tähistamine hoiab meele virge ja keha terve ning hoiab elavana sidet esivanemate tarkuse ja väega.

Mõtestades uuesti põliseid tähtpäevi ning otsides tasakaalu uue ja vana vahel, loome elumõnu endale ja oma perele ning aitame edasi kesta oma rahval.

***

Soovitan kindlasti lugeda viidatud artikleid:)
Kursuste kavaga saad tutvuda siin.

Osalemiseks kirjuta ivooglaid(at)gmail.com.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s