Maailmad

Eelmise aasta sügissemestril oli koolis tore aine Mitmekultuuriline ühiskond Eestis. Seal pidime tegema ühe referaadi ühest Eesti subkultuurist. Sai valida, kas rahvusest, usulisest grupist või millestki muust. Ma oleks tahtnud peaaegu kõigil pakutud teemadel teha, kuid kuna pidi ühega piirduma, tegin maausust tänapäeva Eestis. Ja pärast mõtlesin, et kas ma nüüd olen selle kooliaja ainsa sellist põhjalikumat teise kultuuri või tundmatusse nähtusse süvenemist pakkuva võimaluse ära kasutanud. Õnneks ei olnud. Kui esimesel semestril püüdsin oma kodutöid võimalikult palju siduda kas isiklike tegemiste või millegagi, millega mul mingisugustki kontakti on, siis edaspidi olen võtnud lisaks koduõppeteemadele nii erinevaid ja kaugeid ja kummalisi teemasid kui vähegi pähe on tulnud. Sest kuigi mulle väga meeldib raamatukogust virnade viisi huvitavaid raamatuid koju tuua, jääb enamus neist siiski ilma kellelegi teisele ümberjutustamise vajaduseta lugemata. Ja vaevalt, et ma ise lihtsalt heast peast hakkaks lähemalt uurima näiteks ämblikusiidi saladusi, millest tegin ettekande ja referaadi sügisel materjaliõpetuses. Milleks siis kooliaeg on, kui mitte erinevate maailmade tundma õppimiseks:)

Esimest korda ülikoolis olles tegin lõputöö teoreetilist osa kaks korda, sest esimene läks arvutiõnnetusega hukka. Teise teema võtsin hoopis teisest valdkonnast, ei tahtnud sama asja uuesti alustada. Materjale otsides meeldis mulle sukelduda nii silmnähtavalt teemaga seotud kui pealtnäha täiesti seoseta valdkondadesse. Jalutasin suures raamatukogus riiulite vahel, mille juurde oma erialaga seoses nagu poleks pidanud asja olema ja vaatasin raamatute selgi, et mis võiks huvitav olla. Leidsin nõnda oma teemadega seotud materjale. Hiljem olen leidnud näiteks matemaatika riiulist abielunõustamise raamatu, äkki oli midagi tõenäosusteooriaga seal pistmist, täpselt ei mäleta.

Ka oma kursuste materjalides olen haaranud üksteisest justkui kaugeid, kuid samas väga hästi täiendavaid valdkondi. Eriti naiselikkuse kursusel, millega saab ikka liituda:) Kursus ei ole veel alustanud, et jõuaks kõik liituda, kes sellest abi leiaks.

Viimane ettekanne, mille koolis tegin nädal tagasi, oli Kasvatus ja haridus amishite juures. Ettekanne oli slaididel, mida siia ei ole hea kanda. Kirjutan ta ümber sidusaks tekstiks ja täiendan veel veidi, siis panen siia ka. Edaspidi leiabki erinevaid maailmu puudutavad koolitööd ja muud mõlgutused Silmaringi sildi alt.

Veetes virtuaalseid päevi amishitega, kes ei kasuta internetti, kel ei ole lubatud lasta ennast pildistada ega filmida ja kes ei kirjuta raamatuid, mis võiks ka siia jõuda, kuid kes põhjalikumalt otsides on siiski internetis täitsa ulatuslikult esindatud, valdasid mind erinevad tunded. Ühest küljest olen väga õnnelik, et elan ajal, mil on võimalik saada infot üle maailma inimestest ja asjadest ja väiksematest maailmadest, millega ma füüsiliselt tõenäoliselt kunagi kokku ei puutu. Ja kui olekski võimalus minna turismibussiga amishite elupaiku vaatama, siis ilmselt saab netist ja vähestest väljaspool olijate raamatutest parema ja inimlikuma ülevaate kui seal ummistavate ja uudistavate masside vahel sihilikult nähtavale pandud osakesi vaadates. Teisest küljest, kuna amishitel ei ole lubatud teadlikult ennast pildistada ega filmida lasta ja nö originiaalilähedasemate kogukondade liikmed ei räägi väljaspool olijatega eriti oma vaadetest ega suhtle välismaailmaga rohkem kui igapäevaelus vaja, siis ainsad mõeldavad allikad info saamiseks on kas usust lahkunud/usu-uuendajad ja uute gruppidega liitujad, kes ei olnud oma algse grupi reeglitega rahul või välisvaatlejad, kelle tõlgendused sõltuvad nende endi kasvukeskkonnast. Kolmandast küljest, lugedes või vaadates nende amishite lugusid, kes ennast filmida lastes või muul moel massimeediat kasutades riskivad kogukonnast välja heitmise ja lähedaste poolt vältimisega, jääb õhku küsimus, et mis neist siis sai ja kas nad ise tagantjärele pidasid ettevõtmist tagajärgede vääriliseks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s