Esileht » Muljed ja mõlgutused » 2011 ja 2012

2011 ja 2012

2011

2011 oli jälle üks kirjumatest aastatest.

Lugesin 2009 (https://looduskodu.wordpress.com/2009/12/31/2009-ja-2010/ ja 2010 (https://looduskodu.wordpress.com/2011/01/08/2010-ja-2011/) kokkuvõtet ja leidsin, et põhiline on ikka sama. Ikka tundub nagu elu käiks kiirendusega, ikka laieneb tutvusringkond, ikka osalen huvitavates ettevõtmistes, ikka märkan, et unistused on täitunud või tüki maad edasi liikunud, ikka õpin palju uut. Ja ikka on kõige selle keskel aasta jooksul kohati tunne, et mitte midagi ei toimu ja kuidas kõik saab nii aeglaselt käia ja elu jääb kohe seisma.

Väike ülevaade aastast:

*Eesmärgiks seatud Itaalia külastamiseni ma ei jõudnud. Ei saa öelda, et ma seda eriti kahetseks. Selle asemel jõudsin juba veebruari keskel Kreetale ja olin seal peaaegu kaks kuud. Tagasi oleks saanud tulla läbi Itaalia ja teel ka villakitsi näha, kui oleksin veel paar nädalat Kreetal püsinud, kuid sinililled olid tähtsamad. Aprilli keskel tagasi Tartusse jõudes õitsesid lumikellukesed maja ees ja peagi maale minnes olid metsaalused sinililli täis. Enne minekut ütlesid mitu inimest mulle, et ega ma tagasi ei tule ja hakkan hoopis imestama, miks inimesed Põhjamaal elavad. Ei läinud nii:)

Olin väga rahul, et igast ajast ja kohast parima sain ja ekstreemseid ilmastikumuutusi üle ei pidanud elama:) Enne lahkumist oli Eestis sügav talv, Kreetal oli kohale jõudes vihmaperiood ja soojemaks läks tasapisi, ära tulin enne päris kuumaks minemist ja tagasi jõudes oli veel kerge lumi maas, kuid Helsingis oli juba 7 kraadi sooja ja sain kaks kevadet järjest. Esimest korda üle pika aja tundsin, et sooja aega oli minu jaoks piisavalt ja suve alguses ei olnud tunnet, et kohe on jälle sügis. Ja sügis astus nii meeldivalt aeglaselt, et uus lumi ei tulnud liiga ruttu.

 

*Korduvalt sai aasta jooksul kinnitust niigi teada tõsiasi, et sõbralikke ja abivalmis inimesi on igal pool. Mina ei ole kunagi saanud öelda, et eestlased või keegi teine kuidagi eriliselt ebasõbralikud või mitte-abivalmid oleksid. Ikka on küsimisele positiivselt vastajaid ja küsimata ise abi pakkujaid leidunud. Sel aastal väljendus see seaduspära toetajate hulgas, kelle abil Kreetale sõita sain, peres, kelle juures elasin, Ateena lennujaama töötajates, naises, kes Helsingis ligi astus ja küsis, kas vajan abi, kui kaarti uurides tänavanurgal seisin, sõprades, kes raskustes aitasid…

*Samuti sai kinnitust tõsiasi, et kui lubad asjadel minna nii nagu vaja, siis nad lähevad täpselt nii nagu vaja. Suvel otsustasin uuesti kooli minna. Olin sellele kaua mõelnud, kuid polnud sobiva eriala ja kooli kombinatsioonis selgusele jõudnud. Nüüd jõudsin erialale, millel õppimist ei olnud varem kaaludagi osanud. Kahtlustan, et ma isegi ei teadnud sellise olemasolust. Viljandisse tahtsin paar aastat varem juba minna rahvusliku tekstiili erialale õppima, kuid tookord ei olnud vastuvõttu ja see aasta ei olnud jälle. Vahepealsel aastal ei mõelnud sellele, sest tegelikult olen ma rohkem ikkagi ideede ja sotsiaalvaldkonna inimene ja ei suudaks ilmselt iga päev 4 tundi kududa + 4 tundi heegeldada. Kuigi hobina on käsitöö väga tore ja kõrvalainena võtan kindlasti tekstiili kursuseid:) Vaatasin teiste Viljandis pakutavate erialade õppekavu ja ootamatult leidsin sellise, mis sobis hästi kokku mu plaaniga hakata koduõppelaagreid korraldama.

Ma ei olnud üldse kindel, et sisse saan ja kus seal elama hakkan. Pabereid viies jalutasin linnas ja Lossimägedes, kiikusin suure kiiguga ja mõtlesin, et kõik läheb täpselt nii nagu peab. Katsete ajaks tegi kogu sisseastumine kangesti nalja.

Paar päeva enne kooli algust ei olnud mul veel elukohta. Teised olid ümberringi mures, mina üsna rahulik ja mõtlesin ikka, et kõik läheb nii nagu peab. Esmaspäeval oli aktus, laupäeval käisin ühte võimalikku korterit vaatamas. Omanikku ennast ei näinud tookord, saatsin sõnumi, et kas võin esmaspäeval sisse kolida, vastuseks sain palun väga. Nüüd elangi Viljandis ja olen jälle tudeng ja väga rahul valikutega:)

*Leidsin lõpuks, et ei pea kõike ise tegema. Ja õppisin, et alati tasub küsida, siis vastatakse. Unistasin meeskonnast ja saatsin laiali koostööpakkumise. 10 inimest vastas sellele:) Paari inimesega olen juba mõned korrad kohtunud ja raamatu teine osa (https://looduskodu.wordpress.com/raamatu-algus/) sai uue kujunduse:)

*Aasta kõrgpunktide hulka kuulusid küla vaatamas käimised. Ilusad ilmad, liivateed ja metsarajad, heinamaad, toredad inimesed, maja, kus peatuda, mis sa veel tahta oskad. Samuti külas käimised ja külaliste vastu võtmised. Pildi autor on Ivo Luik.

*Eneseületust oli ka. Kreetale minekuks lendasin esimest korda elus lennukiga. Ei olnud nii kole, kui kartsin, samas ka mitte tore nagu mind eelnevalt veenda püüti. Ökoloogiline jalajälg on sellega seoses niikuinii hukas, mis tähendab, et edaspidi reisides kaalun muude variantides seas lennuvõimalust. Sagedast lendajat minust ei saa. Muudele eluvaldkondadele jalajälg ei laiene ja muud tarbimist ei mõjuta.

*Oluline märksõna oli juurte tundmaõppimine. Koostasin geni.com lehel sugupuud ja leidsin sugulasi ja liine, kellest varem midagi ei teadnud. Seotud postitused:

https://looduskodu.wordpress.com/2011/01/28/juured/

https://looduskodu.wordpress.com/2011/12/29/poliskodust/

*Oma peenar oli mul sel aastal jälle. Pigem küll selleks, et oleks kusagil rohida ja mullas toimetada, kui et saaki saada. Suvi oli värviline ja ilus.

*Kokanduslikult oli enim kaasavõtmist väärt https://looduskodu.wordpress.com/2011/09/19/kosutava-koogiviljasupi-saladused/ Supi alusretsepti selgitamisel oli oluline roll Kreetal selle pere juures õpitul, kelle kodus elasin:)

*Luuletusi kirjutasin rohkem kui kunagi varem:) Hubane ja inspireeriv leid oli Värske Loomingu Salong.

Mõned artiklid kirjutasin ka https://looduskodu.wordpress.com/artiklid/.

*Hakkasin välja andma uudiskirja https://looduskodu.wordpress.com/uudiskiri/ ja Looduskodu ettevõtmisel on oma Facebooki leht http://www.facebook.com/pages/Looduskodu/183839205020174 Olete mõlemasse oodatud!

*Negatiivsest küljest sai kinnitust kurb kahtlus, et mina ja rukkileib ei ole kokku mõeldud. Seepärast on minu leivaküpsetamises pikem paus olnud. Külas olen ikka vahel natuke maitsnud.

Oma blogi sissekandeid järjest lugedes tuleb jälle kõik helge, mis aasta jooksul olnud, meelde ja raskusi nagu polekski olnud.

Aasta lõpu ja alguse otsustest

Aasta lõpus seatud konkreetsete sihtidega paistab olevat nii, et sel aastal, milleks nad seadsin, nad enamvähem kindlalt sellisel kujul ei teostu. Aga järgmisel on nagu iseenesest kohal, paremal kujul, kui ette otsustasin. 2010. aastal kavatsesin palju kirjutada. Alustasin raamatu kirjutamist. Siiamaani on sellest valmis väga hästi laiendatud sisukord, hulk küsimusi, millele vastata ja mõned lühivastused. Kunagi jõuan sisu loomiseni ka. Siiani olen selle asemel kirjutanud hoopis teist raamatut (https://looduskodu.wordpress.com/raamatu-algus), millest tol sihi seadmise hetkel veel ei mõelnud, ja kaks osa väljagi andnud.

„Siht, millega on vaja hakata süstemaatiliselt tegelema“, ilma konkreetsete ette otsustatud vastuvõetavate täitumisviiside kitsendusteta, edeneb kõige paremini:)

Pikema plaaniga tagasi vaadates võib leida soove ja plaane, mis ei pidanudki vähemalt sel ajal täituma. Midagi palju paremat oleks võinud jääda olemata, kui need oleks täitunud. Võibolla neil soovidel on oma koht mingil muul ajal. Omamoodi kergendus on unistusest ja püüdlusest lahti laskmine arusaamisega, et tegelikult on muud asjad minu jaoks tähtsamad.

 

2012

Aasta teema

Selleks aastaks otsustasin valida ühe keskse teema, millega kõik suured ja väiksed detailid elus haakuma hakkavad. Valisin valdkonna, milles olen pikemat aega muutusi soovinud, mille ideaalse olukorra suhtes mul on üsna elav kujutlus ja millest tean, et olen selles viimase paari aasta jooksul edasi liikunud.

Aasta teema valimine on selle poolest hea, et tulemus ei ole üheselt kindlaks kuupäevaks ristikesega märgistatav. Mulle kohe üldse ei meeldi eesmärgid stiilis „x kuupäevaks olgu y ja z olla“. Sellise lähenemisega tundub, et eesmärgiks seatud olukord hakkab hoopis kaugenema.

Palju kindlam on võtta ette hästi suur ja lai unistus ja selle lähimal pisikesel detailil ilma mingi eriti detailse kava ja sõjaplaanita kohe sabast kinni haarata. Ja vaadata kogu aeg, mida nüüd järgmiseks teha saab. Ja hoida silmad-kõrvad lahti uute vaatenurkade ja õppimisvõimaluste ja abistavate niidiotste suhtes. Niimoodi jääb teekonnal ja ka tulemuses ruumi aspektidele, mida ei osanud tahtagi.

Valisin teema, mis seostub rohkem sisemise tunde kui väliste näitajatega.

Aga teile ma praegu ei ütle, mis teema valisin:) Valige endale ise:)

Pisikesed rõõmsad hetked

Minu jaoks on aasta edukust hinnates oluline pisikeste hetkede kvaliteet. Eelolevale aastale mõeldes on mõtet meelde tuletada väikseid asju, mida oled alati tahtnud teha või mida tahaks oluliselt sagedamini teha. Ja siis teha neid.

Sel aastal olen juba:

*öösel hobusele leiba andnud – esimest korda;

*poole ööni üleval olnud ja hommikul kaua maganud – tore ainult väga harva;

*jalutanud talve võlumaal;

*kiikunud pimedas toas kiiktooliga ja kaminatuld vaadates jalgu soojendanud;

*koera patsutanud;

*söönud kolme erinevat puuviljakeeksi;

*veetnud arutult palju aega arvutis lihtsalt lõbu pärast astroloogilist kaarti koostades – vahel harva võib;

*vaadanud head filmi;

*kiirelt ja konstruktiivselt tööhobiasju ajanud;

*kudunud tekki;

*sirvinud lasteraamatuid.

Milliseid pisikesi rõõmsaid hetki Sina oma päevadesse ja aastasse soovid?

 

Konkreetselt on alanud aastal tulemas:

*E-kursus „Kuidas unistada nii, et unistused täituvad?“ https://looduskodu.wordpress.com/kursused/ algab juba 30. jaanuarist

*Kevadel ilmub Harmoonilise kodu raamatu kolmas osa

*Kevadel tuleb kodukonverents https://looduskodu.wordpress.com/koduklubi/

*Suvel tuleb laager

*7.-8. juulil on koduõppe suvepäevad. 2011 kokkutuleku pildid: http://www.koduope.ee/?id=20&gid=7 

Imelist aastat Sulle!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s