Esileht » Koduloomine » Eluviis » Millest ma unistan

Millest ma unistan

See tekst on suures osas võetud ühest kodutööst, mille hiljuti koolis tegin.

***

Ma unistan ühiskonnast, kus perekonnad on terved ja õnnelikud. Selleks on vaja terveid kodusid ja kodude tervis sõltub inimestest.

Minu unistuses koosneb ühiskond suurematest ja väiksematest kogukondadest, kes elavad tihedamalt ja hõredamalt loodus- ja inimsõbralikes külades ja linnades. Nendes külades ja linnades leiab iga inimene üles, milles tema kutsumus seisneb ja tegeleb selle loomise ja andmisega, mis talle endale rõõmu toob ja ühtlasi teisi aitab. Oma elu kutset järgivate inimeste kogukonnas kaovad või vähemalt kahanevad paljud probleemid, mis on ühiskonnas, kus inimesed ei tea, mida nad oma eluga teha tahavad. Asju tehakse hoole ja armastusega, vastavalt vajadusele ja inimeste poolt, kes on ise huvitatud oma alal meistriks saama. Tarbitakse samuti hoolides nii loojatest kui asjadest. Haridussüsteem on keskendatud sellele, et inimene leiaks oma kutsumuse ja sellesse põhjalikult süveneks, samal ajal mõistes, kuidas tema kutsumus laiema maailmaga seostub.

Need külad ja linnad on ökoloogilised ja aitavad kaasa elu toetava looduskeskkonna säilimisele ka tulevaste põlvkondade jaoks. Valdav osa toidust kasvatatakse kodu lähedal. Uued kodud on valmistatud loodussõbralikest materjalidest ja vanad kodud hoolega taastatud. Tühjaks jäänud külad leiavad uued pered, kes soovivad neisse elu tagasi tuua. Maju ehitatakse ja toitu kasvatakse ise, koos sõprade ja naabritega. Eluviis on lihtsam ja loomulikum. Lapsed on igapäevase elu osa ja õpivad inimestelt, kes oma tööd armastavad. Ennast näen ühes ökokülas Võrumaal talu pidamas, kirjutamas ja laagreid korraldamas.

Usun, et oma unistuste eest vastutame me ise ja ainult ise saame hoolitseda, et need täitumise poole liiguks. Enamus unistusi ei pea ja ei saa täituda ainult ühe või mõnede inimeste tegevuse tulemusena. Unistused võivad täituda ka mitme põlvkonna koostöös, kuid alati on vaja, et konkreetsed inimesed, keda unistus puudutab, seda omalt poolt täiendaks ja tugevdaks ning astuks reaalseid samme selle nimel.

Olen oma unistust levitanud võimalike mõttekaaslaste seas ja leidnud piisavalt inimesi, kes on huvitatud minuga samas piirkonnas ja sarnastel alustel ökoküla rajamisest. Praegu on see küla planeerimise faasis. Haridusvaldkonnas orienteerumiseks olen MTÜ Eesti Koduõppe Keskus asutaja- ja juhatuse liige. Taluelu harjutamiseks olen olnud abiks kahes mahetalus ja hoidnud kahte talu omanike eemaloleku ajal. Korraldan internetis kursuseid, kus aitan inimestel leida, milline kodu ja eluviis on nende hingega kooskõlas ja milliste sammudega nad saaksid oma kodu ja elu soovituga kooskõlla viia. Kodu loomisest olen kirjutanud ka e-raamatu. Sel sügisel asusin kõrgkooli edasi õppima, et osata korraldada häid ja huvitavaid ökoloogilise eluviisi ja koduõppelaagreid. Tunnen, et kõik need tegevusalad on aidanud mind võrreldes unistuse selginemise ajaga paar aastat tagasi selle täitumisele oluliselt lähemale. Ise ma juba elangi selles unistuses.

Kui Sa tunned, et need unistused kõlavad ka Sinus vastu ja tahaksid minuga nende täitumise nimel koostööd teha või toetada, siis kirjuta ivooglaid@gmail.com.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s