Esileht » Koduloomine » Eluviis » Ajamüüt 1

Ajamüüt 1

Kuidas kasutada aega nii, et jätkuks kõigeks oluliseks?

Esimeses koduloojate müüdis öeldi, et kodu loomine ja hoidmine on väga ajamahukas ja töötaval ja/või õppival inimesel ei ole toetava kodu loomiseks piisavalt aega. Mina usun, et igal inimesel on piisavalt aega selleks, mis on tema jaoks kõige olulisem.

Vahel tundub, et aeg on vajalikke tegevusi tihedalt täis topitud ja mitte midagi rohkem ellu ei mahu, pigem ähvardab lõhkiminemise oht. Kuid siis tuleb idee või võimalus, mis paneb silmad särama ja järsku on kusagil veel ajaühikuid, mida kasutusse võtta. Sellistel juhtudel veel rohkema tegemine hoopis annab, mitte ei võta energiat. Järgnevalt toon näpunäiteid, mis on minul aidanud oma aega paremini jagada.

Oma ajakasutuse parandamisele on kasulik läheneda nii kogu elu hõlmavas suures plaanis kui igapäevaste pisiasjade lähiplaanis. Selleks, et pisiasjad toetaksid elu ja kasvamist ja soovitu loomist, on vaja pidevalt meeles pidada, mis see on, mida soovid luua ja kuidas soovid elada.

Suures plaanis

1. Kõigepealt on oluline teha selgeks, kuidas oma elu näed. Kes Sa oled, kus oma elus oled ja kuhu liigud? Mis on Sinu jaoks elus kõige olulisem? Mida soovid oma elus kogu südamest saavutada või mida oma eluga luua?

2. Omades ülevaadet oma elust ja valitud suundadest, saad määrata kindlaks, mis aeg Su elus praegu on. Näiteks minu elus on käimalükkamiste aeg. Ma tean, mida elus teha soovin ning olen juba päris palju unistuste täitumisele lähemale liikunud ja vajalikke teadmisi, oskusi, suhtumisi, mõtteviisi omandanud. Kuigi kahtlemata on veel palju õppida, olen jõudnud kohta, kus sama unistuse nimel rakendatavad erinevad eluvaldkonnad on üheaegselt tugevamat ja konkreetsemat hoogu sisse saamas ja minu pingutused piiritletumad.

Teadmine, mis aeg praegu elus on, võib aidata rahu teha tundega, et tahaks seda ja toda, aga ei saa, sest need ja nood asjaolud ei lase. Praegu võib olla väga oluline aeg millekski konkreetseks, milles hiljem enam nii head võimalust ei ole. Ja soovitud muude asjade jaoks võib palju paremini sobida hoopis mõni hilisem periood, mil on võimalik neile täielikumalt ja ehk ka juba oskuslikumalt keskenduda. Näiteks ei ole ükski laps beebi kaks korda elus ega vaja vanema tähelepanu ja kohalolu sellisel määral enam hiljem. Beebi vanemaks olemine on periood elus, mis lihtsalt on konkreetsel ajal ja mida ei saa muuta otsusega elada samal ajal teist perioodi. Pigem kujunda oma elu nii, et saad praegust perioodi maksimaalselt nautida, sellele hiljem toetuda ja sellest õppida.

3. Teades, mis aeg elus praegu on, saad valida oma prioriteedid. Prioriteedid on tegevusvaldkonnad, mis toetavad Su valitud suunda elus nii pikas plaanis kui praeguse perioodi kontekstis. Mis on praegusel perioodil kõige olulisem endaga kooskõlas elamiseks ja valitud suuna hoidmiseks? Hea on, kui prioriteedid üksteist toetavad ja mingilgi määral ühendatavad on. Siis saad ühes valdkonnas õpitut teises rakendada ja kokkuvõttes on vähem pingutust vaja.

Minu prioriteedid sel aastal on:

  1. uuest kodust hubase toetava pesa tegemine;
  2. ettevõttele sujuva hoo sisse saamine;
  3. koolis õppimisega laagrite korraldamiseks valmistumine.

Prioriteetsetele valdkondadele kuluv aeg ei pruugi olla vastavuses prioriteetide järjestusega. Minu ajakulu on vastupidises järjekorras. Kuigi kodu on tähtsuselt esimesel kohal, kulub sellele kõige vähem aega. Kool, mis on tähtsuselt kolmandal kohal, võtab kõige rohkem aega. Täiskohaga päevase õppe tudengil on ajakulu õppimisele arvestatud 40 tundi nädalas. Ettevõttele ja kodule kulub kindlasti vähem, täpset ajakulu ei oska öelda.

4. Teades oma prioriteete, saad loobuda sellest, mis nende täitmist raskendab. Näiteks mina olen ajutiselt loobunud soovist jõuda küladega tutvuma, metsa kõndima ja sõpradele külla sama sageli kui varem. Kuna koduga suhte loomine on prioriteet, ei käi ma iga nädalavahetus Viljandist ära, vaid veedan aega kodus. Kooli ja ettevõtlusega seotud kirjanduse kõrvale ma väga ei üritagi niisama toredat kirjandust mahutada, kuigi vahel ikka loen muud ka.

Asjad, mida on niikuinii vaja teha, on hea siduda prioriteetidega. Näiteks loenguaukude ajal käin kodus sooja sööki tegemas ja söömas. Saaks ju sööki kaasa võtta ja aega koolis kirjalikeks töödeks kasutada, aga minu jaoks on olulisem see, mida kodus käimine ja kodune söök annab.

Samuti saad jätkuvalt olulised valdkonnad, millele kuluvat aega on vaja vähendada, ümber kujundada. Näiteks, kui on vaja palju aega kodus või lastega olla või on mõni uus suurem ettevõtmine sündimas, kuid väga tahaks jätkata kooli või tööga, siis saab täiskohaga õppe asendada avatud ülikooliga, täiskohaga töö osaajaga tööga, töö saab kolida kaugtööks või korralduse paindlikumaks. Vahel on peamiste prioriteetsete valdkondade kõrvale vaja ka prioriteetseid vaheldustegevusi, mis aitavad millelegi muule mõelda ja samas ikka soovitud suunas liikuda. Minul on selliseks valdkonnaks koduõpe.

*********

Lähiplaanis ajakasutuse parandamisest kirjutan pikemalt reedel. Siis tuleb juttu sellest, kuidas kõik see väga oluline kraam, mille soovimises kindel oled, oma päevadesse ära mahutada. Hoia silma peal:)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s