Esileht » Teated » Ajakirja KoguKonnad eesolev aasta

Ajakirja KoguKonnad eesolev aasta

 Tere, armsad ajakirja KoguKonnad lugejad ja panustajad

Ajakiri KoguKonnad on nüüdseks ilmunud juba 10 korda. Suur aitäh kõigile, kes on nende 10 numbri tegemisel osalenud! Varasemaid numbreid saab lugeda aadressil http://www.kogukonnad.ee -> vasakul menüüs Ajakiri „KoguKonnad“ või otse http://www.kogukonnad.ee/index.php?option=com_phocadownload&view=category&id=1&Itemid=74

KoguKonnade ajakirjal on Eesti meediamaastikul oluline koht ja seepärast ilmub see ka edaspidi. Kuna ajakiri ilmub täielikult vabatahtliku tegevuse toel, otsustasime Auliga oma energia- ja ajaressursside säästmiseks teha ajakirja korralduses kaks suuremat muudatust. Need on all toodud punktide kaupa. Lisaks on all palve kõigile, kes soovivad ajakirja ilmumisele edaspidi kaasa aidata.

 

Muudatused

1. Ajakiri hakkab ilmuma neli korda aastas. Välistatud ei ole korraliste numbrite vahel ilmuvad erinumbrid, kui on palju materjali ja ajaressurssi. Eesoleva aasta plaan on järgnev:

*materjalid oodatud 3. oktoobriks, ilmub novembri alguses

*materjalid oodatud veebruari alguseks, ilmub veebr lõpus-märtsi alguses

*materjalid oodatud mai alguseks, ilmub juuni alguses

*materjalid oodatud juuli lõpuks, ilmub augusti lõpus.

Saate juba praegu mõelda, millisesse numbrisse oma infot panna ja õigeaegselt tekstid valmis teha.

Konkreetsed kuupäevad teatame jooksvalt. Tähtaegadest kinnipidamine hakkab olema rangem. Kui tähtajaks materjalid valmis ei ole, siis jääb see artikkel järgmisse numbrisse.

2. Siiani on ajakiri koosnenud peamiselt kahest osast: uudised ja artiklid. Artiklite osa on see, mida on ajakohane lugeda ka aastaid hiljem. Kuid peamine energia- ja ajakulu on seotud uudistega, mis kaotavad peagi oma tähtsuse tulevaste lugejate jaoks. Muude tööde ja tegemiste kõrvalt ajakirja koostamiseks, toimetamiseks ja kujundamiseks oma aega erinevates riikides sobitades juhtub kahjuks ka, et uudis on ajakirja tegeliku ilmumise ajaks juba vananenud. Enamasti ei olegi sellest väga midagi, sest samad uudised on kajastatud ka kogukondade teadete listis, facebooki ökokogukondade liikumise lehel ja mujal ajakirjanduses, kuid energiat ja aega vananenud info peale on kulunud nii uudise koostajal, toimetajal, kujundajal kui ka lugejal.

Seega otsustasime, et edaspidi hakkab ajakirjas põhirõhk olema artiklitel. Uudiste ossa on endiselt oodatud tagantjärele toimunu kirjeldused. Eriti tore oleks lugeda uudistest selle kohta, miks kokku tuldi, mida mingil kokkutulekul või koolitusel õpiti ja mida edasise kohta otsustati. Ja vaadata pilte:) Kajastust võivad leida uudised, mille sisu on piisavalt pikalt (üle kuu) ette teada.

 

Palume

Väga oodatud on kõik, kes soovivad kuidagi ajakirja ilmumisele kaasa aidata. Näiteks oleks abi, kui lisaks üldiselt koostavale toimetajale oleks keeletoimetaja eraldi inimene. Keeletoimetaja ülesanne oleks vastavalt soovile kas jooksvalt üksikute tekstide või korraga kogu veel kujundamata ajakirja tekstide keeleline toimetamine.

Pakkuge julgemini ise oma artikleid, mõtisklusi ja toimunu kajastusi. Võibolla kellelegi tundub, et kes see minu juttu ikka lugeda tahab, aga tegelikult tahetakse küll. Selleks ei pea kuulus ja tähtsal ametikohal olema, et ökoinimeste jaoks võrguajakirjas huvi pakkuda. Huvitav oleks lugeda väikestest ja suurtest külaseltsidest, mitteametlikest klubidest, küla- ja linnakogukonnaalgatustest, mahetaludest ja ökoettevõtlusest (sisulisest elust ja korraldusest ja praeguseni jõudmise teest, mitte lihtsalt reklaamjuttu, alla saab oma kodulehe lingi panna ja võib ka mainida, et minu käest saab näiteks porgandeid) inimeste endi algatusel toimunud ökoloogilistest ettevõtmistest, oma elus ökoloogilisemalt edasi liikumisest, reisidest… Sellised jutud võimaldavad lugejatel tunda, et nemad tavalise inimesena saaks ka midagi sellist teha.

Kui teil on mõtteid, kuidas elu võiks paremini olla, siis jagage neid teistega ka. Ajakirja kaudu on suurem võimalus leida mõttekaaslasi.

Kui te olete äsja omandanud mingi uue ökoloogilise ja/või kogukondliku eluviisi kontekstis olulise oskuse, siis jagage õpitut.

Kui te olete juba tükk aega mingit asja hästi teinud ja teisi õpetanud, siis õpetage kirjalikult ka. Huvitav oleks lugeda juhiseid, kuidas midagi ise teha. Eeskujulik artikkel selles rubriigis on näiteks Tiit Kanne „Teeme ise päikeseküttesüsteemi“, KoguKonnad 8, alates lk 12 http://www.kogukonnad.ee/phocadownload/kogukonnad_8.pdf. Soovi korral võib ka lühemalt kirjutada.

Kui teate kedagi, kes võiks huvitavalt kirjutada, siis torkige teda tagant ja innustage ajakirjale kirjutama. Intervjuusid võib ka saata.

Üldiselt on artikli soovitatav pikkus kuni 3-4 A4. Kui on palju öelda, siis võib jagada teksti mitmeks artikliks, et oleks lihtsam netis lugeda. Alati on tore, kui artikli juures on ka pilte. Toimunud sündmuse kirjeldusse võib lisada ka lingi fotoalbumile ja materjalidele.

Kui teil on ilusaid pilte, mis sobiks ajakirja taustafotodeks või joonistusi, siis neid võib ka pakkuda.

Imelist hilissuve!

Ingrid ja Auli

ajakirja KoguKonnad toimetaja ja kujundaja

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s