Esileht »

Harmooniline kodu 2 ja Ökoloogiline enesehooldus

Sel sügisel toimus esimest korda e-kursus Kuidas luua harmoonilist kodu.
E-kursus Harmooniline kodu 2 algab 3. jaanuaril 2011, esmaspäeval, ja kestab 16 nädalat ehk neli kuud.

Registreerumise tähtaeg on 29. detsember 2010, kolmapäev.

Esimesel kursusel osalenud olid kursusega väga rahul ja leidsid, et saadud materjale saab veel pikka aega ja korduvalt kasutada.
Ühe esimesel kursusel osalenu kommentaar: http://looduskodu.blogspot.com/2010/12/kodu-kursuse-tagasisidet.html

Kursus sobib nii neile, kes alles teemaga tutvuvad kui ka esimesel kursusel osalenutele, nii üksikutele kui pereinimestele. Minu hinnangul sobib kursus eelkõige naistele, kuigi ka mehed võivad midagi huvitavat leida. Mitmetes teemades on juttu ka lastest. Kursus sobib väga hästi kingituseks kõigile, kes rajavad oma kodu või soovivad oma kodu ja elu harmoonilisemaks muuta.

Kursuse läbimine aitab luua selgust oma sisemuses ja astuda samme sellise kodu suunas, mis on kooskõlas pere vajadustega ja loodusega ning kus on hea ka külalistel.

Lisaks kodule on kursusest kasu ka töökoha, laiema kodupiirkonna, haridusasutuse, kogukonna harmoonilisemaks kujundamisel. Esimesel kursusel osales üks inimene, kes töötab lastekodus ja ta jäi kursusega väga rahule.

Korraldus:
Kord (vahel kaks korda) nädalas saadan osalejatele teksti pikkusega ligikaudu 5-10 lk. Materjalid sisaldavad põhjalikku ülevaadet käsitletavast teemast, praktilisi ülesandeid kodus tegemiseks, nippe ja retsepte ning viiteid sügavamalt teemasse süvenemiseks. Esimese kursuse materjalid on uueks kursuseks põhjalikult täiendatud ja ümber organiseeritud ning lisandunud on uusi alateemasid.

Kursuse listis saavad kõik osalejad arutada käsitletavaid teemasid, kirjutada oma kogemustest ja ideedest, esitada küsimusi, jagada retsepte nii toiduks kui kodu- ja enesehoolduseks. Lisaks saab isiklikke küsimusi arutada minuga e-kirja teel.

Kursusel osalemine on paindlik, osalejatel on võimalik materjale läbi töötada just siis, kui endale sobib.

Kursusel on kaks keskset teemat: 1. Kuidas inimese ja naisena kasvada? ja 2. Kuidas luua oma kodust Armastuse pesa? Kuna need teemad on omavahel tihedalt seotud ja mõlemad teineteist mõjutavad, käsitlen neid vaheldumisi. Alateemad on sellised:

1. Kuidas inimese ja naisena kasvada:
*Kes ma olen ja mida oma eluga peale hakkan? Oma juurte tundmine ja tuleviku loomine.
*Ökoloogiline enesehooldus
*Kuidas kujundada oma elu?
*Kuidas endaga sõbralikult koos elada?
*Psühholoogiline hügieen
*Uskumused ja mõtted, sõnad ja teod
*Kuidas kujundada harjumusi?
*Kuidas luua ja hoida harmoonilisi suhteid?
*Elu kooskõlas looduse rütmidega
*Rütmid, rutiinid, rituaalid igapäevaelus
*Kuidas hoida ja luua traditsioone?
*Sisemine vabadus
*Loominguline elu
*Küllus elus

2. Kuidas luua oma kodust Armastuse pesa:
*Miks on vaja ja millest sõltub harmooniline kodu?
*Mida kodu selle elanikest räägib? Milline kodu mind toetab?
*Ökoloogiline majapidamine
*Kuidas luua korda, mis jääb püsima?
*Ilu ja hubasuse loomine
*Lõhnad ja helid kodus
*Kodu õhk, vaated, valgus, materjalid
*Külalised
*Toit, mis toidab nii keha kui hinge
*Loomingulise toiduvalmistamise alused
*Turvalisus

Vastavalt osalejate soovidele võib lisanduda alateemasid.

Ma ei ole sisekujundaja, arhitekt, maastikudisainer ega ehitaja ja ei anna nõu, millised konkreetsed sisustusdetailid, ehitusmaterjalid või aiaplaanid kellegi kodule sobiksid. Olen õppinud psühholoogiat ja lähtun oma materjalides sellest, kuidas inimene oma eluga mõjutab kodu ja ümbruse harmoonilisust ja kuidas kodu harmoonilisus mõjutab inimese siseelu ja suhteid. Materjalide koostamisel toetun nii erinevate valdkondade spetsialistide käsiraamatutele, teadusleidudele, isiklikele tähelepanekutele ja kogemustele kui aja jooksul kogutud teiste inimeste tähelepanekutele.

Näidistekstid esimeselt kursuselt, mis teiseks kursuseks on juba täienenud:

Ökoloogiline enesehooldus avaldati ajakirjas KoguKonnad 7 http://www.kogukonnad.ee/phocadownload/kogukonnad_7.pdf alates lk 8 ja on ka http://looduskodu.blogspot.com/2010/11/harmooniline-kodu-2-ja-okoloogiline.html.

Psühholoogiline hügieen avaldati ajakirjas KoguKonnad 8 http://www.kogukonnad.ee/phocadownload/kogukonnad_8.pdf või http://www.kogukonnad.ee -> vasakul menüüs ajakiri “KoguKonnad” -> kogukonnad_8.pdf
ja on ka http://looduskodu.blogspot.com/2010/12/psuhholoogiline-hugieen.html

Kursuse osalustasu on vastavalt võimalusele kogu kursuse eest 1564 kuni 4694 EEKi (100-300 Eurot) või kord kuus makstes 391 kuni 1564 EEKi (25-100 Eurot) kuus. Neile esimesel kursusel osalenutele, kes võtavad teisele kursusele kaasa vähemalt ühe uue osaleja, on teine kursus tasuta.

Osalustasu esimese osa maksmise tähtaeg on 1. jaanuar 2011 ja edaspidi osade kaupa makstes on iga järgmise kuu osalustasu tähtaeg eelmise kuu lõpp.

Registreerumiseks kirjuta ivooglaid @ gmail.com.

Seda infot võib levitada teemast huvitatute seas ja sobivates listides.

Rõõmsa kohtumiseni!

***

Ökoloogiline enesehooldus

Mida tähendab ökoloogiline enesehooldus?

Minu jaoks tähendab enesehooldus igas elu aspektis enda eest hoolitsemist. Ja ökoloogiline enesehooldus tähendab, et hoolitsetakse enda eest igas elu valdkonnas nii oma tervist kui keskkonda hoides. Ökoloogiline enesehooldus hõlmab nii sisemise kui välise heaolu, tervise ja ilu hoidmist ja suurendamist. Rääkides ökoloogilisest enesehooldusest ei saa mööda liikumisest, mõtlemisest, suhetest, harjumustest, eluviisist, kõigest enda sisse pandavast ja oma nahale määritavast ja nahaga kontakti lastavast ehk toitumisest, puhastusvahenditest, rõivastest, füüsilisest keskkonnast. Kõik need aspektid väärivad eraldi pikalt käsitlemist ja paljust tuleb veel tulevikus juttu, siin toon vaid põgusa ülevaate võimalustest neis, et oleks kõik korraga silme ees.

Kehasse viidava hulka kuuluvad lisaks toidule ja lisaainetele ka ravimid, heitgaasid, kõik nahale määritav, mürgised mõtted ja tunded. Tervet välimust aitavad hoida mitmekesises valikus mahedalt kasvatatud või puhtast loodusest korjatud ja armastusega valmistatud toiduained, ilma lisaaineteta looduslikud kreemid, mis kõlbaks ka süüa, elurõõm, tugevad toetavad suhted, oma sisemiste väärtustega kooskõlas elamine, naer, tegutsemise ja lõdvestumise tasakaal.

Toitumisharjumustes tuleb kasuks püsiv rütm, mida võib küll vajadusel muuta, kuid mis peaks olema üks kindlaid asju elus. Rahvatarkus ütleb: Hommikusöök söö ise, lõuna jaga sõbraga, õhtusöök anna vaenlasele. Teine rahvatarkus ütleb: Hommikul söö nagu kuningas, lõunal nagu prints ja õhtul nagu kerjus. Oluline on arvestada, et inimesed on erinevad. Mõne organism vajab kolm kerget söögikorda päevas ja mitte rohkem, teine peaks sööma iga paari tunni tagant kergelt, et käigus püsida. Eesti kliimas ei saa eeskujuks võtta soojade maade rahvaid, kes söövad peamise söögikorra alles hilisõhtul. Jahedas kliimas on oluline juba hommikul organismile korralikult kütust anda. Kui seni on söögikorrad olnud kaootilised, siis on hea alustada ühe korra paika panemisega päevas ja selle ümber teised kujundada. Alustuseks sobib hästi hommikusöök, mis annab energiat peale pikka ööd, võimaldab päeva rahulikult alustada ja võib olla võimalus enne päeva perega koos aega veeta. Toit ühendab inimesi, eemaldab tõkked inimeste vahelt. Kokka ja söö koos pere, sõprade, mõttekaaslastega.

Toiduainete valikul on reegliks, mida puhtamast loodusest, värskem , lähemalt sööjale pärit, seda kvaliteetsem. Arvesta ka, et toit säilitab emotsioone, millega on kokku puutunud. Kõige parem on selline toit, mida on kasvatatud, korjatud, valmistatud ja söödud heade mõtetega. Alati ei saa esimest kahte sammu teada, kuid ise toitu valmistades ja süües on alati võimalik sellesse vaid positiivseid mõtteid panna.

Tänapäeval on järjest rohkematel inimestel kõikvõimalikud toidutalumatused ja allergiad. Eriti sageli ollakse sellest teadlikud laste puhul, kuid ilmselt on ka päris suurel osal täiskasvanutest mõni kerge toidutalumatus, millest ta ei tea ja mille eiramisega oma tervist koormab. Tasub olla tähelepanelik, kui mõne toiduaine sagedasem söömine toob kaasa muutuseid enesetundes. Lihtne viis talumatuses selgusele jõudmiseks on välistamise test. Selleks loobutakse kõigest kahtlasest paariks nädalaks ja siis hakatakse aeglaselt ühekaupa toidugruppe või –aineid tagasi menüüsse lisama. Kui vahepeal tervis paremaks läks ja mingi toidu tagasi võtmisega jälle halveneb, siis on alust kahtlustada selle toidu sobimatust inimesele.

Mõtted ja emotsioonid kajastuvad kõige enam näos, kuigi ka kehahoius. Näos võib-olla küll mitte kohe pidevalt nähtavana, kuid aastatepikkuse kordamise tulemusel avaldab iga inimese nägu tema emotsionaalsed harjumused. Mõelge kasvõi Dorian Gray portreele. Seega, kui tahta ka aastate pärast ilus olla, on oluline panustada eelkõige sisemisele ilule praegu. Ohtlikke aineid sisaldavate kreemidega enda pidevalt sissemäärimine on küll tervisele ja keskkonnale kahjulik, kuid emotsionaalse mineviku kajastamisel ei ole nii suurt vahet, kas näonahka on trimmitud purgikreemi või munamaskiga. Viha ja rõõm jätavad ikka samasugused jäljed. Vähim, mida inimene oma emotsionaalse tasakaalu heaks teha saab, on ise teadlikult püüelda positiivsuse ja konstruktiivsuse poole. Siis on juba lihtsam toime tulla elus ette tulevate raskustega.

Parim iluravi on armumine. Öeldakse, et ilu on vaataja silmades. Armunud inimene näeb maailma helgemates toonides, on lahkem kõigi vastu, kes teele satuvad, samm on kergem, silmad säravad loomulikult ja maailm särab vastu.

Kehahoiak mõjutab meeleolu ja väljendab hoiakuid. Sügavalt masendunud või õnneliku inimese võib ära tunda selle järgi, kuidas ta seisab, istub, astub, räägib. Ühelt poolt näitab keha inimese siseelu, kuid teiselt poolt ka mõjutab seda. Pidevalt kössis olles on masendus kerge tekkima ja siis hakkab inimene juba oma mõtete ja valikutega olukorda kinnitama. Ebaõige kehahoiak raskendab hingamist, kuigi kogu aeg vales asendis olles ei pruugi seda ise märgatagi. Alles õige asendi leides võib järsku tunda, et palju kergem on hingata.

Kehahoiu parandamiseks on abi näiteks joogast või Alexanderi tehnikast, tantsimisest, erinevatest liikumisega seotud trennidest. Hea on leida juhendaja, kes korrigeerib Su kehahoidu, sest ise ei pruugi õiget asendit kohe üles leida. Iga päev saab ise teha väikseid asju, mis rühile kasuks tulevad. Näiteks igal hommikul peale ärkamist sirutada ennast varbaotstest sõrmeotsteni põhjalikult. Aegajalt jälgida ja jäljendada kassi sirutusi ja painutusi. Mitte hoida jalga üle põlve – see viib selgroo tasakaalust välja. Jälgida ja kohendada oma istumise, astumise ja pea hoidmise viisi käigu pealt ja peegli ees. Tabades ennast kuidagi viltu või kõveralt, kohe parandada asendit ja hingata sügavalt. Võib ka kõndida toas ringi, hoides raamatut pealael tasakaalus.

Toetavad harjumused on hea tervise ja ilu aluseks. Vladimir Megre raamatus “Rites of Love” olid kõige ilusamaks ja paremaks saada tahtnud väikese tüdruku esimesteks ülesanneteks vähemalt kolm aastat igal hommikul koos päikesega ärgata, joosta allikale, pesta ennast allikaveega ja süüa hommikusöögiks putru. Järgmiseks ülesandeks, kestusega 10 aastat, oli arendada oma ilumeelt kvaliteetse käsitöö valmistamise ja intellekti tarkade õpetuste kuulamisega. Alustanud selliste vanaema näpunäidete ja tugeva sisemise eesmärgiga nelja aastaselt, oligi tüdrukust 17. eluaastaks kujunenud ümbruskonna kõige ilusam ja arukam neiu.

Füüsiline keskkond, mis inimese tervist, heaolu ja ilu mõjutab, hõlmab kodude ehitusmaterjale, siseviimistlusmaterjale, mööblit ja tekstiile, riideid, helisid, aroome, kiirguseid… Tänapäeval on juba päris palju infot vabalt saadaval, kuidas ehitada looduse- ja tervisesõbralikult, sellest, mis parajasti kohapeal olemas on – savist, põhust, liivast, kasvõi puuhalgudest. Eelista looduslikke materjale nii naha lähedal kui keskkonna loomisel. Kodu puhastamiseks kasuta samuti tervise- ja loodussõbralikke vahendeid nagu vesi, äädikas, sooda, sinepipulber, sidrun. Naudi värskete päikesekuivade looduslikust materjalist linade puudutust magama minnes. Täida oma kodu meeldivate harmoniseerivate ja elu toetavate muusikahelide, naeru ja sõprade häältega, kuula linnulaulu akna taga, metsas kõndides, ka tänavapuudel. Vali seintele, tekstiilidele ja riietele värvitoonid, mis Sind ja Su perekonda toetavad, püüdlustes edasi viivad, aitavad rahulikult uinuda, rõõmsalt suhelda, inspireeritult tööd teha ja toitu nautida. Kasvata aknalaual maitsetaimi või lilli, lase kodustel toidulõhnadel levida, põleta aroomilampi või tee lõhnava õliga massaazhi. Hoia oma kodu ja töökoht puhas ja korras. Ära kogu asju ja infokilde, mida Sa ei vaja ja too koju ainult neid, millel on oma kindel koht Su kodus ja elus. Emily Dickinson on öelnud, et kui hoolitsed elu pisiasjade eest, siis lahenevad suured iseenesest.

Järgnevalt mõned õpetused välise ilu hoidmiseks.

Terve välimus sõltub korras vereringest.

Vereringe abivajadusest annavad sageli märku külmad käed ja jalad. Korras vereringet soodustab liikumine. Liikumisest on abi siis, kui seda teha püsivalt kasvõi natukesehaaval. Kui inimene ei ole harjunud palju liikuma, siis järsku üle pingutamine võib hoopis kahjuks tulla. Igaühe jaoks on „palju“ ja „vähe“ erinev, samuti sobivad erinevatele inimestele erinevad liikumise viisid. Mõni võib kõndida kolm tundi väsimata, teine väsib juba poole tunniga. Mõnele sobib pehme jooga, teisele kiire tants. Oluline on kuulata oma keha. Teiseks on vereringele kasuks, kui lõpetada vannis või dushi all käimine alati jaheda dushiga. Võib vaheldumisi lasta kehale kuuma ja külma vett, lõpetades jahedaga. Kuuma ja külma vaheldumine stimuleerib vereringet, kuid liiga kuum ja ka liiga külm kahjustavad nahka ja organismi. Sellist ehmatust võib teha ka ainult jalgadele, tõstes neid vaheldumisi kuuma ja külma veega kaussi. Ära kunagi ehmata kuuma ega külma veega pead ega intiimpiirkonda, alusta jalgadest ja selg jäta viimaseks. Südameprobleemide korral ei või seda teha.

Kui tahad enda vastu õrn olla, siis harjuta aegamööda järjest külmema veega. Ära veeda aega kuumas vannis.

***

Juukseid pestes masseeri peanahka õrnalt sõrmeotstega ringjate liigutustega. Pese juukseid leige veega ja loputa alati jaheda veega. Shampoon loputa juustest põhjalikult välja. Kui kehale õli masseerid, siis ära unusta ka peanahka. Õli pese juustest pärast masseerimist välja. Ära kunagi hõõru juukseid ega harja märgi juukseid, eriti veel metallpiidega. Märgi juukseid võib ettevaatlikult kammida laiade piidega kammiga. Ära kuivata juukseid kuuma õhuga, see kuivatab juuksed püsivalt. Ära vääna märgi juukseid, patsuta kergelt kuivemaks ja lase lahtiselt õhu käes kuivada. Juuste kammimist või harjamist alusta otstest ja liigu tasapisi ülespoole. Pusad haruta lahti sõrmedega. Kui juustele on vaja läiget lisada, siis aitab igal õhtul juuste pikalt pehme harjaga harjamine – see toob peanaha lähedalt rasu juustele täies pikkuses ja ühtlasi masseerib olulisi punkte peanahal. Minu vanaema, kel veel kõrges eas olid pikad paksud juuksed, harjas neid igal õhtul 100 tõmbega.

Juuste pesemiseks sobivad shampooni asemel munakollane, mida võib kasutada ka juuksemaskina kuni 30 minutit ja paks rukkileivaleotis ilma lisaaineteta leivast. Mõlemad on vaja korralikult välja loputada. Pikkadele juustele kulub üks munakollane, mis on vaja ühtlaselt kogu pikkuses juustele määrida. Üldiselt kõiki koduseid taimseid ja piima-munatoodetest kreeme ja maske, mida sobib nahale määrida, sobib ka pähe panna.

Blondidele juustele sobib loputamiseks lahjendatud kummeli- või saialilletee, tumedajuukselistele salvei ja lavendel, punapeadele saialill, punane hibisk, kaneel. Läiget annavad juustele muna, äädikas, nõges. Töödeldavust lisavad jogurt, õlu, kirsipuu koor. Pehmust lisavad oliiviõli, suure takja juur, majoraan. Kõõma vastu aitavad kasekoor, nõges, varemerohi, piparmünt. Juuste kasvu ergutavad liht-naistepuna, nõges, salvei, basiilik, rosmariin ja sibula mahl. Pehme vesi peseb paremini nii juukseid kui pesu, veele lisab pehmust äädikas. Kõige parem on pesta puhta allika- või pehmeveelise järve veega. Veekogusse ega selle lähedusse ei või loomulikult lasta shampooni ega muud sarnast.

Kaitse juukseid otsese keskpäevase päikese, tugeva tuule, lume, külma ja kuuma õhu eest. Juustes väljendub ka toitumine – kui organismil on midagi puudu, muutuvad juuksed tuhmiks ja elutuks või hakkavad välja langema.

***

Silmade rahustuseks ja tursete alandamiseks pane silmadele kihiti õhukesed kurgiviilud, kartuliviilud, kummeliteepakikesed või riivitud kartulit riide sees ja lama nii 10 minutit. Päeva jooksul pilguta silmi sageli nende niisutamiseks. Lugedes või arvuti taga olles vaata sageli kõrvale ja suuna pilk kaugusse. Suuna pilk vaheldumisi üles, alla, vasakule, paremale. Silmade jaoks on oluline, et magatakse piisavalt ja mitte liiga palju. Silmad on inimese hingepeegel, neist on näha emotsionaalsed harjumused juba praegu. Naudi kauneid vaateid ja näe asju kaunitena.

***

Huuli hoia korras, vormides nendega pikalt ja laialt täishäälikuid. Pehmuseks ja kaitseks võib huultele määrida mesilasvaha või külmpressõli.

***

Hammaste pesemiseks sobivad sooda ja valge savi pulber. Tee hambahari ja hambad märjaks ja puista harjale veidi pulbrit. Hõõru hambaid pulbriga ja loputa. Hammaste pleegitamiseks võib hõõruda hambaid maasikaga. Enne magama minekut ja enne hommikusööki pese alati hambaid, vajadusel kasvõi palja veega. See ei lase toidujääkidel ja öösel kogunenud katul oma tööd hammaste lõhkumisel teha.

***

Nägu, kaela ja rindu hoolda ühtemoodi. Pehmendava näovee saab kibuvitsa- või roosiõitest. Kõiki leebeid kehahooldusvahendeid võib kasutada ka näol. Jalakoorijaid ära näol kasuta. Ära hõõru näonahka, masseeri õrnalt sõrmeotstega ja kuivata kergelt patsutades. Pooride puhastamiseks ja vereringe parandamiseks võib kord nädalas teha ravimtaimeauru 250 ml taimede ja 2 l veega. Hoolitse, et emotsioonid, mida nägu väljendab, oleksid valdavalt positiivsed. Rõõmusta, naera, tunne tänulikkust, mõtle helgeid mõtteid. 80-aastaselt tahaks mina pigem, et mu nägu näitaks, et ma olen palju naernud, rõõmustanud, imestanud, armastanud, kui püüaks väita nagu ma oleks 30 aastat noorem.

***

Naha koorimiseks sega kokku jahvatatud pähkleid, seemneid või teravilja (nt riis, kaerahelbed) ja vastavalt naha kuivusele/rasvasusele rõõska koort, piima või vett. Määri ennast saadud pudruga üleni kokku (või ka ainult näole, mispuhul peaks pähklid olema väga peeneks jahvatatud), maski tegemiseks hoia kuni 10 minutit ja loputa ringjate kergelt masseerivate liigutustega maha. Pähe ära seda pane. See on väga kleepuv ja endast jälgi jättev protseduur, parim on seda teha vannis või dushi all. Sellised koorijad jätavad naha pehmeks ja eraldi niisutajat ei ole vaja pärast kasutada. Naha niisutamiseks sobivad avokaado, kakaovõi, aaloe, lilleveed (roos, lavendel, apelsiniõied). Naha toitmiseks sobivad avokaado, banaan, kookosõli. Naha pehmendamiseks sobivad keedetud kõrvits jogurtiga, keedetud hernes, külmpressõlid (mis on vaja eelnevalt kergelt soojaks lasta näiteks soojaveekausi kohal, mitte kuumutada ja toimivad soojalt ka aroomiteraapiana, seepärast vali meeldiv lõhn. Näiteks seesamiseemneõli lõhnab nahal nagu purgitäis tahiinit oleks nina all). Naha pinguldamiseks sobivad metsmaasikas, tomat, vaarikas, jogurt. Kaitse nahka liigse kuuma ja külma eest. Nahka võib kuivatada keskküte ja elektriküte, liigne päike. Loomulik päevavalgus nahale on oluline.

Higistamine on kehale oluline jääkainete väljapääsemiseks. Ära blokeeri seda, eriti alumiiniumi sisaldavate vahenditega. Higi lõhn muutub leebemaks, kui pikema aja jooksul toituda puhastest kvaliteetsetest toiduainetest ja hoiduda keha kurnavatest hooldusvahenditest.

***

Käsi võib masseerida rõõsa koore, või, külmpressõli ja kõigi looduslike nahakreemidega. Masseeri kõiki sõrmi pingete eemaldamiseks käelaba poolt sõrmeotste poole tõmmates ja raputa käsi. Hoidu sõrmede ja käte sundasendist arvutit kasutades, raputa ja siruta neid aegajalt. Päeva jooksul sageli käte märjaks tegemine kuivatab nahka, püüa veega seotud tegevusi koondada. Ahjust toitu välja võttes kasuta pajakindaid või käterätti käte kaitseks.

***

Küünte tervise nimel võib juua taimeteesid, mis sisaldavad kummelit, nõgest, kurgirohtu, kaeravõsusid, piparmünti ja kibuvitsamarju. Küüsi võib tugevdamiseks masseerida külmpressõliga.

***

Jalgadele võib peale pikka päeva teha vanni rohelise tee või soolaga. Sool puhastab tugevalt ja roheline tee leevendab pingeid. Samuti võib jalad üles tõsta ja üleval hoida, et vereringet tasakaalustada. Paljajalu puhtal liivarannal kõndimine on hea jalahooldus. Kasuta oma jalgu otstarbekalt kõndimiseks, kuid ära üle pinguta. Jalgadel on kergem, kui rüht on korras. Kanna jalatseid, mis on täpselt parajad, arvestavad jalakujuga ja sobivad ilmaga. Vajadusel kasuta jalgu toetavaid sisetaldu. Ära liialda kingakontsadega. Lase jalgadel hingata, näiteks pikal bussisõidul võib kingad jalast võtta.

***

Lõpetuseks sobib hästi üks Sam Levensoni tsitaat:

Veetlevate huulte jaoks lausu lahkeid sõnu.

Ilusate silmade jaoks otsi teistes head.

Saleda figuuri jaoks jaga oma toitu näljastega.

Ilusate juuste jaoks lase kord päevas lapsel neist sõrmedega läbi tõmmata.

Ilusa rühi jaoks kõnni teadmisega, et Sa ei kõnni kunagi üksi.

Sügavamalt teemasse süvenemise huvi korral võib tutvuda järgmiste raamatutega:

Oscar Wilde “Dorian Gray portree” – sisemise ja välise ilu kooskõlast

Natalie Savona „Köögipsühholoog“ – kuidas toit mõjutab meeleoluga seotud seisundeid

Michael Gelb “Kehaõpe. Sissejuhatus Alexanderi tehnikasse”

Robert MacDonald ja Caro Ness „Alexanderi tehnika saladusi“

Gina Lazenby “Tervendav kodu” – enda ümber toetava keskkonna loomisest

Vladimir Megre „Anastasia“ ja „Rites of Love“ – on need osad, kus on juttu iluga seotud rituaalidest. Terve raamatute sari on tervislikult loodusega kooskõlas elamisest.

Greta Breedlove „Kodune spaa ravimtaimedega: looduslikult värskendavad mähised, emulsioonid, maskid, õlid ja koorijad“

Stephanie Tourles “Kehahooldus taimede abil: juuksed, nahk ja küüned terveks looduslikul teel”

Norma Weinberg Pasekoff „Looduslik kätehooldus“ – kõik kätest ja nende hoidmisest

Internetis on väga palju õpetusi, mida kõike köögist ja aiast saab ilu jaoks kasutada.

Sam Levensoni ilunõuanne pikemalt on http://www.gratefulness.org/readings/BeautyTips.htm

Mõtlemiseks ja arutamiseks:

Mis on Sinu sisemisele ja välisele ilule kõige paremini mõjunud?

Rubriigid: Määratlemata, sildid: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s